Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
2022 Jesień - rekolekcje
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
previous arrow
next arrow
Peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji ełckiej i w naszej parafii

Peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji ełckiej i w naszej parafii

Chociaż od śmierci św. Stanisława kostki minęło już 450 lat, to Kościół daje nam możliwość spotkanie z tym świętym w jego relikwiach. Kult relikwii nie był obcym naszym przodkom i towarzyszy ludziom przez pokolenia. Słowo relikwie pochodzi od łacińskiego słowa „resztki, szczątki”. I tak jest w rzeczywistości.

(Zdjęcia z powitania Relikwii św. Stanisława Kostki w szkole w Starym Folwarku)

20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-37
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-37
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-88
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-88
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-04
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-04
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-79
20180511_relikwie_swStKostki_wStarym_Folwarku-79

Relikwie to fragmenty ciała świętego czy błogosławionego (relikwie I-go stopnia), przedmioty, których w czasie ziemskiego życia używał święty czy błogosławiony (relikwie II-go stopnia), a także przedmioty, najczęściej fragmenty płótna, którym dotykano relikwii stopnia pierwszego (relikwie III-go stopnia). Sobór Watykański Drugi wspomina o relikwiach w Konstytucji o Liturgii Świętej: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym i ma w poważaniu ich autentyczne relikwie oraz wizerunki”.

Relikwie możemy spotkać w wielu kościołach i kaplicach. Czasami mamy łaskę uczestnictwa w peregrynacji relikwii czy świętych obrazów. Odwiedzają one różne miejsca, aby dać wiernym możliwość szczególnego wypraszania łask za wstawiennictwem danego świętego. To także zachęta do pogłębiania życia religijnego. Kult relikwii ma nas prowadzić do Boga. Oddając cześć relikwiom przez ucałowanie mamy kontakt z cząstką ciała osoby świętej czy błogosławionej. Kiedy podchodzimy do tego z wiarą, Bóg udziela nam za jego pośrednictwem swoich łask.

W parafii Wigry

Powitamy relikwie św. Stanisława podczas Mszy św., która zostanie odprawiona w szkole w Starym Folwarku w piątek 11 maja 2018 r. o godz. 13:00 - z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz ich nauczycieli i wychowawców.

Potem zapraszamy wszystkich parafian - zwłaszcza rodziców oraz młodzież starszą na wspólną modlitwę wieczorem. O 18:00 rozpoczniemy nabożeństwo majowe a o 18:30 Mszę św. za wstawiennictwem Parona dzieci i młodzieży - w intencji wszystkich najmłodyszych i nieco starszych mieszkańców naszej parafii.

Pożegnanie relikwii dokona się po Mszy sw. w sobotę o godz. 12:00 ze szczególnym udziałem dzieci przygotowujących się w tym roku do przyjęcia po raz pierwszy Komunii świetej oraz ich rodziców.

Zachęcamy do przypomnienia sobie albo zapoznania się z terścią Listu o św. Stanisławie Kostce, który napisali nasi biskupi na początku tego roku.

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00;
(X - V: 15:00); VI - IX: 19:00.

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

Wszystkie Nabożeństwa.

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 653968
  • Zakładki 28

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze


Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow