2020 - NAJBLIŻSZE TERMINY - 7.01 ; 4.02 ; 3.03 ; 7.04 ; 5.05 ; 2.06 ; 7.07 ; 4.08 ; 1.09 ; 6.10 ; 3.11 ; 1.12.

Od czasu pontyfikatu świętego Jana Pawła II Pismo święte cieszy się co raz większym zainteresowaniem wśród wiernych. Adhortacja Benedykta XVI o słowie Bożym (Verbum Domini) oraz jego arcydzieło Jezus z Nazaretu utwierdzają nas w przekonaniu, że w słowie Bożym posiadamy niewyczerpalny skarb, który pomaga nam lepiej zrozumieć, jaki jest sens i cel naszego życia. Ten fakt zostaje wyraźnie potwierdzony przez Ojca świętego Franciszka w jego adhortacji Apostolskiej Evangelii gaudium o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie.

„Mój Bóg posłał swego anioła i on zamknął paszcze lwom i nie wyrządziły mi one krzywdy, ponieważ On uznał mnie za niewinnego” (Dn 6,23).

Każdy katecheta jest narzędziem, którym Bóg posługuje się w celu prowadzenia młodego człowieka do poznania Chrystusa i Jego katolickiego Kościoła. Dzieje się to za przyczyną przekazanej wiedzy i świadectwo życia katechety. Stąd tez konieczność, aby katecheta był dobrze uformowany duchowo i doktrynalnie.

31 stycznia do 2 lutego 2020 r.

„Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela” (Mk 10,9).

Co to znaczy być świętym mężem i świętą żoną w trwałym związku sakramentalnym złączonym przez Chrystusa? Co to znaczy być świętymi rodzicami? Niewiele osób zadaje sobie te pytania – ani w czasie narzeczeństwa, ani w małżeństwie. A jednak są to pytania podstawowe, które wynikają z naszej katolickiej tożsamości, z miłości Pana Jezusa do nas i naszej miłości do Niego. Szczęście w małżeństwie będzie wiele zależało od jakości katolickiej wiary małżonków i od jej rozwoju.

Chilkiasz zaś i jego żona wychwalali Boga z powodu swej córki, Zuzanny; czynili to wraz z jej mężem, Joakimem” (Dn 13,63).

Te biblijne rekolekcje będą bazować na dziejach starotestamentowej Zuzanny. Przez pryzmat jej życia będziemy się przyglądać powołaniu małżeńskiemu, aby odkryć na nowo zamysł Boży dla małżonków, oparty na katolickiej wizji małżeństwa. Zaczerpnij z wielkiej ciszy i spokoju na wzgórzu wigierskim, aby pod opieką Niepokalanej Matki Kościoła umocnić swoją wiarę i małżeńską miłość w duchu i nauczania św. Jana Pawła II, wielkiego Apostoła rodzin.*

Całe nasze życie jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem, gdy powoła nas z tego świata do Siebie. Bez względu na to, ile czasu nam zostało na ziemi – czy to 60, 40, 20, 5 lat, czy może tylko kilka dni – wszyscy winniśmy się zastanowić, z czym staniemy przed Chrystusem, gdy nam przyjdzie zdać sprawozdanie ze swojego życia. Biorąc jako myśl przewodnią wybrane przypowieści Pana Jezusa w Ewangeliach zobaczymy podczas tych rekolekcji, jak Chrystus pragnie nas przygotować na Sąd Boży. Przyjdź, aby umocnić swoją katolicką wiarę i przeżyć ten czas w atmosferze modlitwy i ciszy pod opieką naszej Niepokalanej Matki.*

Życiowe wędrowanie obfituje w liczne doświadczenia życiowe, którym tylko nasza katolicka wiara może nadać sens. Jednak wiara musi być ciągle umacniania i pogłębiana. Temu służy czas modlitwy i integracji dla przywrócenia radości i nadziei nawet wówczas, gdy wiek i zdrowie mogą ograniczać nas fizycznie.*

Uczestnictwo w rekolekcjach jest warunkiem przedłużenia pełnienia tej posługi na terenie naszej diecezji. Dlatego tym bardziej zachęcamy do uczestnictwa, byśmy odnowieni duchowo, mogli służyć naszym braciom i siostrom zanosząc im Chrystusa Eucharystycznego.

Dni skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, to przede wszystkim człowiek wiary, którego życie ma być przeniknięte miłością do Najświętszego Sakramentu. Z tej miłości winna wypływać pobożność oraz świadectwo życia osadzonego w słowie Bożym i w tradycji Kościoła. Gotowość służby Bogu i ludziom u boku kapłana musi być przejawem dyspozycyjności względem samego Chrystusa żyjącego w Kościele.

„Teraz zaś idziemy za Tobą z całego serca, odczuwamy lęk przed Tobą i szukamy Twego oblicza” (Dn 3,41).

Osoba konsekrowana żyjąca w świecie przeżywa swoją konsekrację w rozległej przestrzeni, która sprawia, że jej życie uświęca wszystko i wszystkich ją spotykających. Dlatego też winna być zjednoczona z Chrystusem jej Oblubieńcem na przykładzie Najświętszej Maryi Panny, która towarzyszyła swojemu Synowi od Nazaretu do Golgoty. Rekolekcje mają pomóc w pogłębieniu przyjaźń z Chrystusem poprzez upodobnienie się do Matki Oblubieńca. W tym celu pochylimy się na wybranymi wątkami z Księgi Daniela.