XXXI Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę A.D. 2023

Informacje o XXXI Ełckiej Pielgrzymce Pieszej  na Jasną Górę A.D. 2023

Drodzy Pielgrzymi!!!!

W tym roku pragniemy ponownie wyruszyć na szlak Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zapraszam zatem każdego i każdą z Was do uczestnictwa w XXXI EPP na Jasną Górę. Wybierzmy się ochoczo, by Panu Jezusowi oraz Jego Przenajświętszej Matce podziękować za każdą otrzymaną łaskę. Dziękujmy w sposób szczególny za to, że należymy do Kościoła, który jest przecież Mistycznym Ciałem Chrystusa.

Informacje organizacyjne:

W tym roku będzie możliwość wyruszenia grupy pielgrzymkowej ze swojego miasta, pod warunkiem że liczba uczestników przekroczy 40 osób. Jeżeli grupy z poszczególnych rejonów będą mniej liczne, wtedy przyjmiemy rozwiązania wypracowane w ubiegłych latach:

W skład I Grupy wchodzą dotychczasowe grupy: Suwałki – Augustów – Jaćwingowie Ełk. Wszelkie sprawy organizacyjne i zapisy prowadzą kapłani: Suwałki – x. Piotr Swędrowski i x. Wojciech Kondratowicz; Augustów – x. Przemysław Pastewski; Ełk – x. Tomasz Zajkowski.

W skład II Grupy wchodzą dotychczasowe grupy: Sambia – Jaćwież Giżycko – Galindia Pisz. Wszelkie sprawy organizacyjne i zapisy prowadzą: Sambia – x. Tadeusz Korosteński; Jaćwież Giżycko – x. Cezary Kościuk; Galindia Pisz – x. Bartłomiej Chrulski.

Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym. Są to “rekolekcje w drodze”. Cechuje je duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu. Nie może w niej zabraknąć młodzieńczego entuzjazmu pogody ducha, uśmiechu i radości. Pielgrzymka wyrusza z Ełku 28 lipca (piątek), natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest 11 sierpnia (piątek) ok. godz. 10.30. Noclegi planowane są w miejscowościach: Biała Piska, Zabiele, Dąbrówka, Sypniewo, Maków Mazowiecki, Winnica, Kazuń Polski, Kampinos, Jesionka, Głuchów, Będków, Woźniki, Wola Blakowa, Mykanów, Jasna Góra.

Podstawowe zasady z regulaminu:

• obowiązkowym wyposażeniem jest niezbędnik, a także jakieś osobiste naczynie do korzystania z kuchni polowej
  • w pielgrzymce mogą wziąć udział osoby od 16. roku życia (nie dotyczy to udziału całych rodzin)
  • zapisy na Pielgrzymkę ruszają 1 lipca
  • koszt tegorocznej pielgrzymki wynosi 300 zł. od osoby

Wyjście pielgrzymki nastąpi dnia 28 VII 2022 r. z Ełku po Mszy świętej sprawowanej w katedrze ełckiej o godz. 6.00.

Przy zapisie na pielgrzymkę u Księdza Przewodnika lub Księdza Proboszcza trzeba podać: nazwisko i imię uczestnika, pesel, wiek, parafię, dokładny adres, nazwisko opiekuna w przypadku osoby niepełnoletniej oraz zgodę rodziców na samodzielny udział w pielgrzymce (16 – 18 lat), numer telefonu kontaktowego, uiścić opłatę zaliczkową (100zł). Całkowity koszt tegorocznej pielgrzymki wynosi 300 zł. Jeżeli na pielgrzymkę wybiera się rodzina, opłatę pobiera się tylko od dorosłych i od jednego dziecka. Listę pielgrzymów oraz kwotę wpisowego należy przekazać do swojego przewodnika.

Księża Proboszczowie otrzymają plakaty od Księży Przewodników, na których zostaną zamieszczone informacje usprawniające zapisy, organizację grupy i jej wymarsz. Podstawowe wiadomości są umieszczone na stronie internetowej: https://pielgrzymka.elk.pl oraz www.facebook.com/EPP.2011. We wszystkich sprawach dotyczących pielgrzymek na Jasną Górę można zwracać się także do kierownika – ks. Łukasza Kordowskiego (ul. Ełcka 17, 12-250 Orzysz;

Szczęść Boże!

ks. Łukasz Kordowski
Referat Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Diecezji Ełckiej

Ps.

Zapraszamy wszystkich wiernych oraz pielgrzymów poprzednich pielgrzymek, którzy nie będą mogli pójść w tym roku, aby dołączyli do XXXI EPP  i przyjechali do Częstochowy na dzień wejścia w dniu 11 VIII 2023, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez parafię bądź dekanat. Można przyjechać bezpośrednio do Częstochowy albo uczestniczyć w ostatnim dniu wędrówki pieszej. Oto program tego dnia (11 VIII – piątek):

• 5.00 – wyjście z Mykanowa sprzed kościoła – (do Częstochowy 18 km.)
  • 7.15 – wyjście z odpoczynku w Lubojni sprzed kościoła – (do Częstochowy 11 km.)
  • 10.30 – przywitanie pielgrzymki przed szczytem Jasnej Góry
  • 11.00 – Msza św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej
  • 12.30 – 20.30 – czas do własnego zagospodarowania w Częstochowie
  • 21.00 – Apel Jasnogórski