Roboty budowlane eremu tarasu dolnego (7 domków) wraz z murem oporowym od strony południowej 2022

Zadania pn. "Roboty budowlane eremu tarasu dolnego (7 domków) wraz z murem oporowym od strony południowej Zespołu pokamedulskiego w Wigrach".

Realizacja inwestycji ma na celu ochronę i zachowanie dziedzictwa kultury, którym jest zespół pokamedulski w Wigrach, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A 3, decyzją WKZ znak: KL WKZ 534/3/d/79 z dnia 09.02.1979 r. Zgodnie z opinią PWKZ obecny stan zachowania budynków wymaga przeprowadzenia szeregu prac budowlanych, ponieważ budynki są zawilgocone (brak izolacji przeciwwilgociowych pionowych i poziomych), brak kontrolowanego zagospodarowania wód opadowych, tynki murów obwodowych zaczęły ulegać stopniowej destrukcji, nastąpiły głębokie uszkodzenia w licu ceglanym, a piwnice są wtórnie zasypane. Konieczność przeprowadzenia prac remontowych wynika z potrzeby zatrzymania zaawansowanych i nadal postępujących procesów destrukcyjnych pierwotnej substancji zabytkowej. Planowane prace są konieczne do wykonania w trybie pilnym, aby uratować cenny zabytkowy obiekt przed nieodwracalnym zniszczeniem. Po zakończonej inwestycji zostanie podniesiona jakość świadczonej usługi kulturowej, która pozwoli nie tylko zwiedzać cenny zabytek Suwalszczyzny, ale również zapoznać się z historią klasztoru ufundowanego przez Króla Jana Kazimierza dla budowania cywilizacji w tej części Rzeczpospolitej.