2018.03.25 - Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień w liturgii Kościoła. Dziś na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy święcimy palmy. Szczytem Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś Światowy Dzień Młodzieży i XXVI Rocznica utworzenia diecezji. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego zostaje przeniesiona na 9 kwietnia (duchowa adopcja)
  2. Dziś ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy św. o godz. 9:00. Po nabożeństwie wystawienie Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji do godz. 16:00.
  3. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, na Mszę św. Wieczerzy Pańskiej zapraszamy na 18:30. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do 21:00. W tym dniu dziękujemy Bogu za dar sakramentu kapłaństwa i Eucharystii.
  4. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od 9:00. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 18:00. Następnie Liturgia Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku kiedy nie jest sprawowana Msza św. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu do 22:00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Ofiary składane w tym dniu przeznaczone są na renowację Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie. W tym dniu rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.
  5. W Wielką Sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu od 9:00. natomiast poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny o 10:00, 12:00, 14:00 oraz przed Mszą św. Wigilii Paschalnej, w Maćkowej Rudzie o godz. 10:00. Liturgia Wigilii Paschalnej o 21:00 rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Zaczyna się ona obrzędem poświęcenia ognia na zewnątrz kościoła, potem rozbudowana liturgia słowa oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie wyruszymy w Procesji Rezurekcyjnej. Prosimy o przygotowanie procesji i zaangażowanie się Asysty procesyjnej: dzieci, młodzieży i pozostałych wiernych. Na liturgię przynosimy świece na obrzęd odnowienia przyrzecze chrzcielnych.
  6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. w kościele parafialnym o 6:00 i 12:00. W tym dniu nie będzie Mszy św. w Maćkowej Rudzie.
  7. W II Dzień Świąt, w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. w porządku niedzielnym: o 9:00 i 12:00 i w Maćkowej Rudzie o 10:30.
  8. Dziękujemy za modlitwę i ofiary na kościół. Od ofiarodawców wpłynęło 100 zł, a z ostatniej niedzieli 2 200 zł.
  9. Są jeszcze świece wielkanocne paschałki, które mogą służyć na stół wielkanocny i na liturgię Wielkiej Soboty. Wspieramy pomoc ubogim i bezdomnym.
  10. Sprzątanie kościoła przed świętami w środę 28.03 - prosimy mieszkańców Maćkowej Rudy. Natomiast do sprzątania cmentarza prosimy mieszkańców Cimochowizny i Leszczewka.
  11. W trakcie Wielkiego Postu przy figurze Pana Jezusa znajduje się skarbona do której można składać ofiary na JAŁMUŻNĘ WIELKOPOSTNĄ, a przy ołtarzu św. Romualda można składać ofiary na kwiaty i dekoracje Grobu Pańskiego (Bóg zapłać za złożone już ofiary: Koło Różańcowe z Piertań i Tartaku 150 zł, z Remieńkinia 100 zł, z Mikołajewa 160 zł, Kaplica z Maćkowej Rudy 100 zł, i od osób indywidualnych 180 zł.).
  12. Prosimy o zgłaszanie osób chorych których odwiedzimy przed świętami w Wielką Środę.
  13. Zapowiedzi: 1) Magda Jaśkiewicz, stanu wolnego, zam. w Becejłach, par. Becejły i Piotr Mierzejewski, stanu wolnego, zam. Stary Folwarku par. tutejsza zapowiedź II. 2) Anna Chałko, stanu wolnego, zam. w Żubrówce Nowej par. tutejsza i Maciej Prolejko, stanu wolnego, zam. w Gibach, par Giby zapowiedź II.
  14. Działa już Biblioteka parafialna, która mieści się przy Kancelarii Parafialnej, czynna jest w niedzielę po mszy św. o godz. 9:00 do godz. 12:00. Informacje u Pani Małgorzaty Grnyo tel. 602720871.
  15. Organizujemy pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu a także Częstochowy, Lichenia, Torunia i Gietrzwałdu w dniach 29.06-1.07 br. Przewidywany koszt 220 zł. Szczegółowe informacje w zakrystii albo na stronie parafia.wigry.pro.
  16. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, które posiadają ciekawe artykuły. Mamy tygodniki NIEDZIELA oraz IDZIEMY, miesięczniki: MARTYRIA, TAK RODZINIE, MIŁUJCIE SIĘ dla młodzieży, ANIOŁ STRÓŻ dla dzieci oraz prasa misyjna.
  17. Dzieci ze SP otrzymują „ZIARNA” – barwne karteczki z fragmentami Ewangelii na każdą niedzielę roku oraz ciekawymi zadaniami, rebusami, krzyżówkami nawiązującymi do zdarzeń biblijnych. Rozwiązania przynosić na następną niedzielę.