Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
417802439_878714620926703_1943220063134039531_n.jpg
previous arrow
next arrow
Jubileusz 200-lecia powstania Diecezji Sejneńskiej

Jubileusz 200-lecia powstania Diecezji Sejneńskiej

Odsłonięcie tablicy poświęconej bp Antoniemu Baranowskiemu (Antanasowi Baranauskasowi), biskupowi sejneńskiemu w latach 1897-1902 oraz sympozjum o historii diecezji, otworzą w Sejnach uroczystości 200-lecia utworzenia diecezji.

W dniach 1-2 września 2018 roku, w Sejnach, odbędą się uroczystości 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej, która wniosła ogromny wkład w rozwój Sejneńszczyzny i państwa polskiego pod zaborami.

W sobotę, 1 września o 14.15 w Pałacu Biskupim rozpocznie się sympozjum o historii diecezji, następnie o 16.30 w klasztorze nastąpi otwarcie galerii obrazów malarstwa sakralnego i wystawy o diecezji sejneńskiej. Odbędzie także koncert orkiestry z Kowna.

Mszę św. o godz. 18.00 w bazylice sejneńskiej, pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura, poprzedzi uroczyste przeniesienie z kaplicy do ołtarza Cudownej Figury Matki Bożej Sejneńskiej w 43. rocznicę koronacji. Homilię wygłosi biskup wiłkowyski Rimantas Norvila z Mariampola. Po Mszy św. czuwanie modlitewne do godz. 21.00.

W niedzielę, 2 września Mszy św. jubileuszowej o godz. 12.00 przewodniczyć będzie abp Jan Romeo Pawłowski, biskup tytularny sejneński. Po Mszy od godz. 15.00 na Placu Dominikańskim rozpocznie się Festyn rodzinny z udziałem Zespół „SANCTUS” z Gdańska.

W uroczystość 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej wpisuje się także tegoroczne diecezjalne spotkanie środowisk twórczych, dziennikarzy i osób związanych z kulturą i sztuką.

Organizatorami uroczystości jest Diecezja Ełcka i Parafia Rzymskokatolicka Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Patronat honorowy objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Gintaras Grusas, Metropolita Wileński, bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki; prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program uroczystości:

1 września (sobota):

godz. 14.15 – Odsłonięcie tablicy poświęconej bp Antoniemu Baranowskiemu (Antanasowi Baranauskasowi), biskupowi sejneńskiemu w latach 1897-1902

godz. 14.30  Pałac Biskupi – rozpocznie się sympozjum popularno-naukowe o historii diecezji augustowskiej, czyli sejneńskiej. Swoje prelekcje wygłoszą: ks. prof. Józef Łupiński z Łomży, prof. Algimantas Katilius z Wilna i prof. Wiesław Wysocki z Warszawy.

godz.16.30  Klasztor podominikański – otwarcie galerii obrazów z XVIII i XIX w. o tematyce sakralnej i wystawy o diecezji sejneńskiej. Wydarzenia te uwieńczy koncert orkiestry kameralnej z Kowna.

godz.17.45 Bazylika – uroczyste przeniesienie cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej z kaplicy do ołtarza głównego.

godz. 18.00 Bazylika – Msza św. pod przewodnictwem JE bp. Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, kazanie wygłosi JE bp Rimantas Norvila z Mariampola;  czuwanie modlitewne potrwa do godz. 21.00 zakończone będzie Apelem Jasnogórskim.

2 września (niedziela):

godz. 12.00 – Msza św. jubileuszowa (w języku polskim i litewskim) – przewodniczy i kazanie wygłosi JE abp Jan Romeo Pawłowski, biskup tytularny sejneński. Zakończeniem liturgii będzie procesja eucharystyczna na Plac św. Agaty;

godz. 15.00 Plac Dominikański – festyn rodzinny z udziałem artystów sejneńskich, wystąpią zespoły polskie i litewskie, ponadto koncert zespołu „Sanctus” z Gdańska.

***

Diecezja sejneńska (zwana też augustowską) działała w latach 1818-1925, jej stolicą biskupią były Sejny. 30 czerwca 1818 roku papież Pius VII bullą “Ex imposita Nobis” erygował diecezję augustowską, czyli sejneńską. Teren diecezji obejmował województwo augustowskie. Potocznie mówiło się o przeniesieniu biskupstwa z Wigier do Sejn, faktycznie była to nowo utworzona diecezja. Liczyła 12 dekanatów, od Wysokiego Mazowieckiego i Łomży na południu, po Kalwarię, Mariampol i Wiłkowyszki na północy.

Pierwszym biskupem tej diecezji, w roku 1820, został bp Ignacy Czyżewski. 8 października 1822 roku odbyła się uroczystość otwarcia sejneńskiego kościoła, podniesionego do godności katedry wraz z instalacją kapituły. Podczas uroczystości do kościoła powróciła figura Matki Boskiej. W okresie międzywojennym Sejny znalazły się na Litwie, a diecezję przeniesiono do Łomży. Dopiero w 2009 roku Sejny zostały biskupstwem tytularnym.

Figura Matki Boskiej Sejneńskiej została sprowadzona przez Jerzego Grodzieńskiego w 1602 roku, nabył ją w Królewcu i oddał w opiekę dominikanom. Jest to nieocenionej wartości historycznej figura, która zasłynęła licznymi łaskami, należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Obok sejneńskiej, zachowały się jedynie jeszcze cztery tego typu figury. Jest misternie rzeźbiona w drewnie lipowym. Przedstawia postać Matki Bożej siedzącej na tronie. Trzyma Ona stojące na Jej prawym kolanie Dzieciątko Jezus. Stojący na kolanach Maryi Jezus prawą rączką trzyma wskazujący palec Matki Bożej. Pan Jezus jakby chciał nam powiedzieć, żebyśmy i my mocno chwycili się ręki Maryi. Abyśmy Jej zaufali. Ona uczy nas wierności Bogu.

Rzeźba jest otwierana na boki, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Wewnątrz mamy wyobrażenie Boga Ojca siedzącego na tronie łaski, który trzyma krzyż ze zmarłym Jezusem Chrystusem. Nad głową Boga Ojca jest Duch Święty w postaci gołębicy. Na otwartych bokach płaszcza Matki Boskiej widnieją malowidła 26 postaci różnych stanów, po 13 z lewej i prawej strony. Papież Paweł VI bullą z 3 lutego 1973 roku udzielił zezwolenia na koronację figury. 7 września 1975 roku kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, przewodniczył uroczystościom koronacyjnym. Współcelebransem i kaznodzieją był wówczas kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

Na co dzień cudowna figura znajduje się w bocznej kaplicy sejneńskiej bazyliki. Jedynie raz w roku – właśnie w uroczystość rocznicową i jednocześnie odpustową – jest przenoszona z kaplicy przed ołtarz główny i otwierana. W 1999 roku podczas wizyty Jana Pawła II w Ełku figura ta stanowiła element ołtarza polowego podczas jednej z Mszy papieskich.

Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach ma ponad 400 lat. Jej kościołem parafialnym jest Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, którą stanowi kościół podominikański wraz z kompleksem klasztornym. Pełni on funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Ze względu na bogatą historię i wielokulturowość regionu jest prawdziwą atrakcją turystyczną północno-wschodniej Polski.

W podziemiach bazyliki miejsce swego ostatecznego spoczynku znalazło trzech biskupów. Wśród nich jest również bp Antoni Baranowski.

Dziś Sejny należą do powstałej w 1992 r. diecezji ełckiej i są siedzibą dekanatu św. Kazimierza Królewicza.

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; X-V: 15:00(VI-IX: 19:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

Wszystkie Nabożeństwa.

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 827735
  • Zakładki 25

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow