Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
2023 Jesień - rekolekcje i dni skupienia
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
previous arrow
next arrow
Podlaskie Święto Plonów

Podlaskie Święto Plonów

Doroczne Święto Plonów Województwa Podlaskiego, na którego terenie jest położona diecezja ełcka, w tym roku odbyło się w przepięknych ogrodach Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Miało wyjątkowy charakter, nie tylko ze względu na miejsce uroczystości, ale też na wymiar religijny – w tym roku dożynkowe nabożeństwa dziękczynne odbywały się w trzech obrządkach religijnych: katolickim, prawosławnym i po raz pierwszy w obrządku ewangelickim.

Gospodarzem uroczystości był Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, współorganizatorami Starosta Suwalski, Wójt Gminy Suwałki, Fundacja Wigry Pro, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Do Wigier przybyli także m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, duchowni katoliccy, prawosławni i przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego, radni wojewódzcy, podlascy posłowie.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 nabożeństwem dziękczynnym w parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Suwałkach. Za plony dziękowali  też wierni cerkwi prawosławnej – o godz. 10.00 rozpoczęło się  się nabożeństwo pod przewodnictwem Abpa. Jakuba w parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Suwałkach. Natomiast o 11.00, w ogrodach przyklasztornych w Wigrach miała miejsce Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. bpa. Jerzego Mazura.

„Szanujmy chleb, przecież tyle rąk pracuje nad jednym bochenkiem chleba”- z tym słowami starostowie dożynkowi przekazali na ręce gospodarza uroczystości marszałka Jerzego Leszczyńskiego najważniejszy symbol Święta Plonów – Chleb.

– Dziękuję Wam za ciężką pracę, za przywiązanie i umiłowanie ziemi, za miłość i szacunek do Polski, a przede wszystkim za chleb – ten nasz codzienny, powszedni, symbol wszelkiego pożywienia, dostatku i pomyślności – mówił marszałek Leszczyński podczas uroczystości dożynkowych.

W tym roku do uroczystości zaproszono trzy pary Starostów – przedstawicieli kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Tuż przed obrzędem dzielenia się dożynkowym chlebem słowa podziękowania skierowane do rolników wygłosili  Biskup Diecezji Ełckiej ks. Jerzy Mazur, Abp Białostocki i Gdański  Jakub i po raz pierwszy  Biskup Kościoła Ewangelickiego Diecezji Mazurskiej Paweł Hause.

 –  Drodzy rolnicy to wy jesteście bardzo blisko dzieła stworzenia, bowiem macie do czynienia z tym co Boże – podkreślał ks. bp Jerzy Mazur – Przecież samo słowo „zboże”, wskazuje na dar pochodzący  z Bożej ręki. To Wy uczycie nas dziękczynienia za dobro i pragniecie podzielić się tym dobrem z całym narodem, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba powszedniego.  Dziękujemy Wam za miłość i wierność ziemi. Orajcie z wiarą zasiewajcie z nadzieją i zbierajcie z miłością , Szczęść Boże!

Abp Jakub podkreślił, że trud i poświęcenie rolników są wpisane w karty naszej historii, a ich zasługi w budowaniu Rzeczpospolitej są bezcenne. – Gdyby ktoś mnie kiedyś zapytał, kto najbardziej oddaje charakter naszego kraju, bez wahania odpowiedziałbym  że rolnik. Tak, to rolnicy żyją na terenie naszego kraju od wieków. Rolnik żywił i bronił w dobrych i trudnych czasach, a wieś była zawsze ostoją wiary i tradycji – mówił Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Dodał też, że to właśnie rolnicy są jako żyjący najbliżej natury i obserwujący  procesy w niej zachodzące są najbliżej Stwórcy. Czują Jego moc, Jego bliskość i Jego miłosierdzie. Niech  Wam Bóg błogosławi.

W imieniu kościoła ewangelicko-augsburskiego za poświęcenie i trud dziękował rolnikom biskup Paweł Hause. – Aby tego chleba nigdy nie zabrakło i aby był sprawiedliwie dzielony – życzył. Nich Pan Bóg pobłogosławi trud rolników i ten chleb powszedni – dodał.

Po modlitwie ekumenicznej odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Gospodarz uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński, członkowie zarządu województwa Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, starostowie, duchowni, rolnicy i goście uroczystości przełamali się chlebem dożynkowym.

Po części oficjalnej na uczestników dożynek czekało  mnóstwo muzycznych atrakcji. Na wigierskiej scenie wystąpiły  zespoły pieśni i tańca „Kurpie Zielone” i „Suwalszczyzna”. Wieczorną gwiazdą dożynek był zespół „ Klezmafour”.

Dożynki Wojewódzkie w Wigrach odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Warto przypomnieć, że rok 2018 jest ważną datą dla Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Właśnie mija 350 lat od przybycia Kamedułów do Klasztoru nad Wigry.

ks. KZ / diecezja.elk.pl

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; X-V: 15:00(VI-IX: 19:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

Wszystkie Nabożeństwa.

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 784006
  • Zakładki 25

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow