Warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. (KKK 1471)

Przez odpusty wierni mogą otrzymać dla siebie, a także dla dusz w czyśćcu, darowanie kar doczesnych, będących skutkiem grzechów. (KKK 1498)

Jak uzyskać odpust zupełny za zmarłych?
- W dniach 1-8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza oraz odmówienie jakiejkolwiek modlitwy w intencji zmarłych można uzyskać raz dziennie odpust zupełny za jednego zmarłego, szczególnie dla dusz w czyśćcu cierpiących.
- 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, we wszystkich kościołach i kaplicach kanonicznie erygowanych można uzyskać odpust zupełny za zmarłych, nawiedzając kościół lub kaplicę, odmawiając „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Z powodu pandemi Stolica Apostolska w roku 2020 oraz 2021 przedłużyła możliwość uzyskiwania odpustu na cały miesiąc listopad.

Warunki odpustu zupełnego:
- spowiedź św., stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego;
- przyjęcie Komunii św.;
- modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Największą pomocą naszym Zmarłym jest Msza św. zamówiona w Ich intencji.