Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
previous arrow
next arrow
Uroczyste poświęcenia i otwarcie 10 Eremów Tarasu Górnego wraz z wieżą zegarową

Uroczyste poświęcenia i otwarcie 10 Eremów Tarasu Górnego wraz z wieżą zegarową

W środę 30 czerwca, dzięki projektowi „Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów”, zrealizowanego przez Fundację Wigry Pro, nadzorowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod kierownictwem ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, oraz wsparciu wszystkich parafian i ofiarodawców klasztoru w 365 rocznicę ślubów lwowskich dokonanych przez króla Jana II Kazimierza Wazy – Fundatora „Eremus Insulae Vigrensis”, dokonano uroczystego poświęcenia i otwarcia 10 Eremów Tarasu Górnego wraz z wieżą zegarową, ku pamięci przyszłym pokoleniom.

We wtorek 29 czerwca, w Wigrach odbyło się spotkanie dwustronne wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Glińskiego z ministrem kultury Litwy, Simonasem Kairysem. Natomiast w środę 30 czerwca, Biskup Ełcki Jerzy Mazur wraz z zaproszonymi gośćmi pobłogosławił nowo wyremontowane eremy wraz z wieżą zegarową.

„Projekt „Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów” został zrealizowany w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury z osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” – mówił ks. Jacek Nogowski, Prezes Fundacji Wigry Pro i wyjaśnił , że „celem projektu jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kultury – eremów górnych wraz z murami i zagospodarowaniem terenu wchodzącego w skład zabytkowego Zespołu Klasztoru Kamedułów w Wigrach poprzez realizację kompleksowych prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich oraz rozwinięcia oferty kulturowej i edukacyjnej”.

W uroczystości poświęcenia tarasów górnych wraz z wieżą zegarową przez Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura w klasztorze pokamedulskim w Wigrach, wzięli udział Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, minister kultury Litwy Simonas Kairys, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosiński i poseł Jarosław Zieliński.

Obecność Wicepremiera i Ministra Kultury Prof. Piotra Glińskiego pokazała ważność tego miejsca, jakim jest klasztor w Wigrach, który służy nie tylko do modlitwy, zwiedzania, wypoczynku ale również do spotkań świata kultury, nauki i sztuki.

– To jest bardzo miły moment – moment podsumowania ciężkiej pracy – powiedział podczas wizyty w Wigrach wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, który przypomniał, że odrestaurowanie eremów było możliwe dzięki kwocie z resortu kultury w wysokości 15 mln zł.

Na ręce Pana Ministra Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki złożył podziękowanie za wszelkie wsparcie na rzecz rewitalizacji pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Poseł Jarosław Zieliński zaznaczył, że „Wigry i Sejny są woj. podlaskim jednym z najpiękniejszych „pereł” tego regionu”. Ks. Jacek Nogowski, Prezes Fundacji Wigry Pro podziękował autorom projektu, wykonawcom oraz wszystkim, którzy pomogli zrealizować ten kolejny etap prac budowlano-konserwatorskich.

Wartość projektu: całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 21 499 170,00 PLN. Wkład funduszy europejskich: Beneficjentowi udzielono dofinansowanie na realizację Projektu, w kwocie nie większej niż 14 857 150,00 PLN. drr

 

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; VI-IX: 19:00(X-V: 15:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

WSZYSTKIE NABOŻEŃSTWA

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 917737
  • Zakładki 27

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow