Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
previous arrow
next arrow
Spotkanie Rodziny Radia Maryja w pokamedulskim klasztorze w Wigrach w XX rocznicę wizyty Jana Pawła II

Spotkanie Rodziny Radia Maryja w pokamedulskim klasztorze w Wigrach w XX rocznicę wizyty Jana Pawła II

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela Rodzina Radia Maryja spotkała się w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach. W Dużej Galerii Domu Królewskiego odbyło się spotkanie Biur i Kół Radia Maryja z o. Piotrem Dettlaffem CSSR. Przed uroczystą Eucharystią program słowno-muzyczny pt. „Święty, który chodził po naszej ziemi” zaprezentowała Schola Benedyktyńska.

Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej przewodniczył J.E. Ks. Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Podczas homilii przypomniał, że św. Jan Chrzciciel żył w ciszy pustyni spędzając wiele godzin na modlitwie i rozważaniu słowa Bożego, wyrzekając się wielu wygód oferowanych przez tzw. cywilizowany świat. „Za przyczyną św. Jana Chrzciciela Pan Bóg pokazuje nam, że sens życia nie polega na produktywnej wydajności lub na pragmatycznym zysku, lecz na stopniu jego zjednoczenia z Duchem Świętym – mówił Ks. Bp Jerzy Mazur. Ordynariusz diecezji ełckiej, nawiązując do historii Zachariasza i jego małżonki, zauważył, że „Człowiek, który nie chce wierzyć Słowu Bożemu musi najpierw nauczyć się milczeć, aby odkryć na nowo znaczenie wszystkiego, co mówi Bóg. Człowiek sam musi przestać mówić, aby zacząć słuchać nie tylko siebie i innych, co przede wszystkim Boga”.

Biskup ełcki podkreślił również, iż fundacja klasztoru w Wigrach była jakby dopełnieniem ślubów króla Jana Kazimierza z 1656 r.
„Król Jan Kazimierz pragnął przeprowadzić wiele koniecznych reform w Ojczyźnie i dlatego fundując klasztor kamedułów w Wigrach określił jasno jego cel: uprosić Boga przez modły pobożnych mężów, ażeby raczył odwrócić ciągłe klęski, jakimi Polska za panowania króla była nawiedzana”. Nawiązując do 132-letniej obecności kamedułów w Wigrach, zauważył, że: „Powołanie i życie kamedułów jest wejściem w rzeczywistość pustyni, która pozwala im słuchać przede wszystkim tego, co mówi Bóg. Dopiero wtedy można zrozumieć, dlaczego człowiek jest czymś więcej, niż narzędziem produkcji i konsumpcji (…). Kameduli podejmują życie w milczeniu nie po to, aby jak Zachariasz stać się ludźmi niemymi, lecz po to, by ograniczając rozmowy zewnętrzne nie przestawali rozmawiać z Bogiem na modlitwie”.

Biskup Ełcki przywołał również pobyt św. Jana Pawła II w Wigrach, który mówił, jak wiele zawdzięcza tej ziemi: „Jest mi ona znana i bliska, gdyż niejednokrotnie ją nawiedzałem, szukając tu także odpoczynku, zwłaszcza na wspaniałych jeziorach waszej ziemi”. To tutaj kontemplował piękno przyrody, modlił się w otoczeniu natury i odpoczywał. A tego samego nieustannie uczy i nas. Ks. Bp Jerzy Mazur podkreślał, że szczególnym upamiętnieniem obecności św. Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej są Szlaki Papieski: „Tajemnice Światła”, „Tajemnice Zawierzenia” i „Apostołów Miłosierdzia”. Biskup Ełcki zachęcał do podjęcia trudu pielgrzymowania i refleksji nad papieskim nauczaniem, a także do świadczenia o Jezusie Chrystusie wzorem kamedułów, św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny Kowalskiej.

Jubileuszowe obchody XX rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Wigrach zgromadziły na wspólnej modlitwie Rodzinę Radia Maryja, osoby życia konsekrowanego, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku oraz wiernych świeckich. Podczas uroczystości obecny był między innymi Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Wieczorem pokamedulski klasztor w Wigrach stał się tymczasowym studio Radia Maryja. Realizowana była tutaj audycja z cyklu „Rozmowy niedokończone” pt. „Pokamedulski klasztor w Wigrach i Jan Paweł II – dawniej i dziś”. Gośćmi audycji prowadzonej przez o. Piotra Dettlaffa CSSR byli: ks. dr Jacek Nogowski – proboszcz Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach; ks. dr Ryszard Sawicki – autor publikacji dotyczących dziedzictwa historyczno-pastoralnego pokamedulskiego klasztoru w Wigrach; Stanisław Milewski z Leszczewa – głowa Rodziny, którą nawiedził Jan Paweł II w 1999 r.; s. dr Blanka Szymańska OSB – dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego Diecezji Ełckiej promująca Szlaki Papieskie w Diecezji Ełckiej.

ks. Ryszard Sawicki, Renata Różańska
fot. Marcin Aksjanow

________________

1. Zapis wideo ze spotkania w kościele

 

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; X-V: 15:00(VI-IX: 19:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

WSZYSTKIE NABOŻEŃSTWA

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 851624
  • Zakładki 27

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow