Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
417802439_878714620926703_1943220063134039531_n.jpg
previous arrow
next arrow
350 lat od przybycia Kamedułów na Wigry
fot. diecezja.elk.pl

350 lat od przybycia Kamedułów na Wigry

Wigry – miejsce uświęcone obecnością kamedułów

W VIII rocznicę przyjęcia pokamedulskiego klasztoru przez diecezję ełcką w użytkowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 1 maja, na Półwyspie Wigierskim odbyła się jubileuszowa sesja naukowo-historyczna poświęcona dziedzictwu kulturowemu Kamedułów połączona z uroczystością poświęcenia odrestaurowanych miejsc klasztoru. Konferencje historyczne wygłosili: ks. prof. UKSW dr hab. Józef Łupiński, ks. dr Ryszard Sawicki oraz dr Maciej Ambrosiewicz. Natomiast ks. Łukasz Kordowski przedstawił aktualne wyzwania pokamedulskiego klasztoru w Wigrach jako miejscu ciszy i odpoczynku św. Jana Pawła II.

Z wystąpień prelegentów uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie były powody powstawania nowych eremów i jak je zakładano. Czym się zajmowali i jaki był wkład mnichów w krzewieniu wiary na tych terenach. W dyskusji otwartej przyznano, że materiałów historycznych na temat wigierskiego klasztoru jest niewiele, jednak prace nad nowymi publikacjami trwają. Prelegenci zachęcali, aby nie tylko wspominać działania kamedułów, ale w miarę możliwości także odnowić ich rzemiosło, np. browary, czy młyny.

Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych była Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach licznie przybyły delegacje władz samorządowych, kapłani i wierni z diecezji ełckiej oraz zaproszeni goście z kraju.

W homilii biskup przypomniał: „Wzgórze klasztorne nad Wigrami jest szczególnym miejscem. Stanowi perłą kultury tych ziem, jest wspaniałym dziedzictwem narodowym, które upamiętnia pobyty królów polskich, sto trzydzieści dwa lata modlitwy i działalności kamedułów, później dzieje diecezji wigierskiej, a później parafii. Losy nie szczędziły tego miejsca. Zamieniony w gruzy ciągle dźwigał się z klęsk”.

Bp Mazur zwrócił uwagę, że choć dzisiaj nie ma już na Wigrach kamedułów, Kościół ełcki pragnie wrócić do ich dziedzictwa, duchowości i przesłania. Chce pomagać wszystkim tutaj przybywającym zagłębiać się w duchowość kamedułów i w wielką spuściznę wiary św. Jana Pawła II”.

Dzisiaj kompleks klasztorny jest znany jako „Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji”. Jednym z głównych celów tego miejsca, jak powiedział bp Mazur jest, by to miejsce uświęcone modlitwami i postem kamedułów szczególnie w intencji Ojczyzny, a także pobytem św. Jana Pawła II przyciągało każdego, kto pragnie spotkać się w ciszy z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym. To miejsce, sprzyja wytchnieniu, głębszej refleksji nad życiem i jego ostatecznym sensem. Jest to także miejsce, które promieniuje dobrocią i skłania do miłości bliźniego i miłosierdzia. W tym przepięknym miejscu człowiek, trwając w komunii z Bogiem uczy się jak nawiązywać dobre relacje z drugim człowiekiem”.

Po wspólnej Eucharystii biskup dokonał aktu poświęcenia Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej, które zostały już odrestaurowane w ramach projektu „Pokamedulski klasztor w Wigrach kolebką dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny”. Ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii omówił prezentację z przebiegu prac restauracyjnych kompleksu.

Organizatorzy uroczystości jubileuszowych przygotowali także agapę oraz atrakcje przyrodnicze. Późnym popołudniem odbył się wspólny rejs po jeziorze wigierskim. Spotkanie zakończyło się koncertem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza.

Pokamedulski Klasztor w Wigrach jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, który posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, religijną oraz naukową. Fundacja Wigierska na rzecz kamedułów została ustanowiona przez króla Jana Kazimierza dnia 6 stycznia 1667 r. Jak podają przekazy historyczne, intencją i życzeniem króla było, by kameduli swoją modlitwą i pracą przyczynili się do odwrócenia od Rzeczpospolitej licznych nieszczęść i wojen.

Tegoroczne obchody roku jubileuszowego wpisują się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kolejnych miesiącach planowane są wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe koncerty muzyki poważnej, różnego rodzaju warsztaty, jarmark wigierski, dożynki wojewódzkie oraz rozpowszechniające turystykę i edukację (spływ kamedulski, rajd rowerowy, dzień ratowania życia, zawody wędkarskie), na które organizatorzy serdecznie zapraszają.

Homilia bp. Jerzego Mazura – 350 lat Kamedułów na Wigrach – 1.05.2018r.

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; X-V: 15:00(VI-IX: 19:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

Wszystkie Nabożeństwa.

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 827657
  • Zakładki 25

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow