Zdjęcie lotnicze
JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W POLSCE
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
2023 Jesień - rekolekcje i dni skupienia
Wnętrze kościoła
ODWIEDŹ BOGA W JEGO ŚWIĄTYNI
ON CZEKA TU NA CIEBIE
previous arrow
next arrow
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - List posła Jarosława Zielińskiego

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - List posła Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem złożonym bohaterom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy walcząc z bronią w ręku o rzeczywistą suwerenność Polski przeciwstawili się sowieckiej okupacji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Data tego święta państwowego nawiązuje do wydanego przez stalinowski sąd wyroku śmierci na siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, wykonanego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Heroiczna walka tysięcy patriotów była kolejnym aktem w dziejowych zmaganiach naszego Narodu o wolną Ojczyznę.

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej członkowie tzw. drugiej konspiracji byli szykanowani, torturowani i zabijani. Władze komunistyczne PRL czyniły też wszystko, aby ich postawę, czyn zbrojny, bohaterstwo, a także ich samych wymazać na zawsze z pamięci Polaków. Za swoje poświęcenie zostali wyklęci i skazani na niepamięć. Przez długie lata funkcjonowania III Rzeczypospolitej kolejne rządy z niezrozumiałych przyczyn oraz w imię fałszywie pojmowanego pojednania nie czyniły nic, by zadbać o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Trzeba było niemal 70 lat, aby przywrócić im należną godność i miano bohaterów.

Inicjatywę służącą godnemu upamiętnieniu i przywróceniu do narodowej świadomości żołnierzy antykomunistycznego podziemia podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej śp. prof. Lech Kaczyński, który w lutym 2010 roku złożył w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po tragicznej śmierci Prezydenta w Katastrofie Smoleńskiej Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z licznymi organizacjami kombatanckimi kontynuowało jego starania zakończone przyjęciem 3 lutego 2011 roku odpowiedniej ustawy przez Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakończenie II wojny światowej w rzeczywistości nie oznaczało końca walki o wolność Polski. Dowodzone przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oddziały kontynuowały walkę, tym razem z komunistycznym aparatem represji wspieranym przez władze Związku Sowieckiego, NKWD i Armię Czerwoną. Pomimo ogromnej dysproporcji sił i niekorzystnej sytuacji geopolitycznej Żołnierze Niezłomni pozostali wierni niepodległemu Państwu Polskiemu, czemu dawali wyraz w bohaterskiej walce z narzuconą przez wschodnie mocarstwo komunistyczną władzą. Warto pamiętać, że do Żołnierzy Niezłomnych należą także ofiary ludobójstwa Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

O świadectwie Żołnierzy Niezłomnych trzeba mówić więcej i głośniej. W ostatnich latach stało się to możliwe dzięki ogromnej pracy historyków, archeologów, genetyków i wolontariuszy, którzy wydobywają szczątki bohaterów z bezimiennych mogił. Zadanie głoszenia prawdy o tamtym czasie staramy się obecnie realizować także poprzez edukację historyczną dzieci i młodzieży oraz przywracanie zbiorowej pamięci prawdziwych bohaterów, którzy wyżej niż własne życie cenili wolność i honor, solidarność z bliźnimi oraz poświęcenie dla sprawy narodowej. Dlatego tak ważne są obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pamięć i szacunek dla przodków są fundamentem wspólnoty narodowej. Serdecznie dziękuję i przekazuję wyrazy uznania wszystkim, którzy organizują w całej Polsce uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w nich uczestniczą. Słowa wdzięczności kieruję również do tych, którzy od kilku lat wraz ze mną biorą udział w organizowaniu takich uroczystości w województwie podlaskim. Wierzę, że wszystko to wzmocni ducha patriotycznego Polaków i przyczyni się do zapewnienia pomyślnej i bezpiecznej przyszłości naszej Ojczyzny.

Z wyrazami szacunku
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Jarosław Zieliński
Warszawa, 1 marca 2018 roku

 

Podobne wpisy...

Porządek Mszy św.

NIEDZIELA: 9:00 12:00; X-V: 15:00(VI-IX: 19:00)

W Maćkowej Rudzie: 10:30.

W TYGODNIU: 7:30 (ADWENT: 7:00) i 18:30.

Wszystkie Nabożeństwa.

..ciut statystyki..

  • Odsłon artykułów 783949
  • Zakładki 25

logo Fundacji WIGRY PRO

Fundacja WIGRY PRO

Informacje o zwiedzaniu Klasztoru, klasztorny Refektarz - czyli nasza kuchnia oraz noclegi.

EremWigierski

Nasz profil na twitterze

 

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Oficjalny profil na facebook.

mb.jpg
Shadow