Noś odblaski, świeć przykładem!

POLICJA APELUJE!!!

W trosce o życie i zdrowie pieszych policjanci apelują, aby każda osoba poruszając się po drogach miała przy sobie element odblaskowy.

Obowiązujące przepisy nakładają obowiązek używania odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Policjanci jednak zachęcają do korzystania z nich również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują - czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Noszenie odblasków jest ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, wtedy gdy jest zła widoczność na drogach. Element odblaskowy na ubraniu, umieszczony w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, będzie sygnałem dla kierowcy, że po drodze ktoś się porusza. Pozwoli to na bezpieczną reakcję kierowcy względem pieszego.

Każdy pieszy musi mieć świadomość, że posiadanie elementu odblaskowego może uratować mu życie.

Zakładanie odblasku powinno wynikać przede wszystkim ze świadomości zapewnienia sobie bezpieczeństwa, a nie jedynie z obowiązku wynikającego z przepisów prawa.