ZAPROSZENIE NA JUBILEUSZ

75. rocznica pacyfikacji wsi Czerwony Krzyż

Szanowni Państwo,

Wigierski Park Narodowy, wspólnie z parafią rzymskokatolicką w Monkiniach, zaprasza na uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę pacyfikacji wsi Czerwony Krzyż, która odbędzie się w sobotę 22 czerwca 2019 roku.

W odwecie za pomoc udzielaną partyzantom, żandarmi niemieccy, wraz z oddziałem ukraińskich kolaborantów, przeprowadzili 23 czerwca 1944 roku pacyfikację wsi. Zabudowania zostały spalone, a 45 mieszkańców wysłano do obozów koncentracyjnych.

Program:

12.00    Monkinie, kościół parafii rzymskokatolickiej - msza święta w intencji ofiar pacyfikacji.
13.15    Czerwony Krzyż - spotkanie pod krzyżem upamiętniającym spacyfikowaną wieś, z opowieścią o jej dziejach.

Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie tej informacji wśród osób, które mają związki z Czerwonym Krzyżem i które mogą być zainteresowane udziałem w uroczystości.

Serdecznie zapraszam,
Wigierskiego Parku Narodowego