X Rocznica Inauguracji Papieskiego Szlaku "Tajemnice Zawierzenia"

13.08.2018 r.(poniedziałek), Fundacja Wigry Pro oraz Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej zapraszają kajakarzy do wspólnego świętowania X rocznicy inauguracji Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”. Uroczystości rozpocznie Msza św. o godz. 11.00, pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura.

Program:

11.00 – Wigry, Przystań klasztorna – Msza św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD; Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi

11.45 – wypłynięcie Szlakiem Papieski „Tajemnice Zawierzenia” z udziałem Biskupa Ełckiego. W czasie spływu różaniec „Tajemnice Światła”.

14.30 – Maćkowa Ruda – odpoczynek

15.15 – wypłyniecie, w czasie spływu koronka do Bożego Miłosierdzia. Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu

17.00 – Wysoki Most – litania do św. Jana Pawła II i czas na osobiste zawierzenie siebie Bogu i Matce Najświętszej. Zakończenie spływu i wspólna agapa.

Opis szlaku:

Z inicjatywy biskupa ełckiego, Jerzego Mazura, kard. Stanisław Dziwisz 11 sierpnia 2008r poświęcił i zainaugurował kajakowy szlak papieski „Tajemnice Zawierzenia”, prowadzący z Wigier do Studzienicznej. W trakcie ceremonii zwodowana została również replika papieskiego kajaka.

Trasę Szlaku Papieskiego wyznacza spływ kajakowy, który ks. Karol Wojtyła rozpoczął wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego w dniu 19 lipca 1954 roku. W spływie tym wzięło udział 9 osób, które wraz z Wujkiem (jak nazywano wówczas Karola Wojtyłę) do augustowskiej mety dopłynęło szczęśliwie w dniu 31 lipca 1954.

Licząca ponad 140 kilometrów trasa szlaku kajakowego jest jedną najpiękniejszych w Polsce. Karol Wojtyła rozpoczął swój spływ od Suwałk, jednak trasa obecnie wytyczonego Szlaku Papieskiego zaczyna się w Wigrach. Wiedzie z jeziora Wigry, poprzez niezwykle malowniczą i zmienną rzekę – Czarną Hańczę, Kanał Augustowski aż do Augustowa-Studzienicznej. Po drodze mijamy miejsca o zróżnicowanym krajobrazie, wioski i osady, płyniemy przez puszczę, pokonujemy ręcznie zamykane śluzy, meandrujemy wśród łąk i pagórków. Zachwycające polskie krajobrazy oczarują każdego, kto lubi aktywny wypoczynek w wyjątkowej scenerii.

Pielgrzymowanie Kajakowym Szlakiem Papieskim „Tajemnice Zawierzenia” jest szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie wielkiego przesłania, jakie św. Jan Paweł II pozostawił nam w swoich wielkich Aktach – Tajemnicach Zawierzenia. Szlak „Tajemnice Zawierzenia” jest częścią projektu Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej.

W TYGODNIU: 7:30 i 18:30.

WIGRY PRO